Dil Kursu

YDS (Yabancı Dil Sınavı)

4 Aralık 2015

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit sınavı olan YDS, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme kurumu tarafından, öğrencilerin, yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek için yapılmaktadır. Merkezi olarak yapılan bu sınav, geçmiş yıllarda yapılan KPDS ve ÜDS’nin birleştirilmiş halidir. 2013- 2014 yılında YDS olarak isimleri değişmiş ve birleştirilmiş olarak, ilk kez uygulanmıştır. Sınava giren adaylar için oldukça önem taşıyan YDS, hazırlanması zor bir sınavdır. Bu nedenle YDS sınavı için, konusunda oldukça iyi eğitim veren Uzman Dil Okulu’ndan destek almanız gerekir. Okulumuz modern ve teknolojik sınıfları sayesinde, en iyi YDS eğitimini sağlamaktadır. YDS ve dil okulumuzun hakkında detaylı bilgi alabilmek için www.uzmandilokullari.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İngilizce seviyenizi ölçmek amacıyla girilen bu sınava, kimlerin katılabildiği hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse, şu şekilde bahsedilebilir;

• Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları,
• Yüksek lisans programlarına girebilecek olan lisan mezunları,
• Lisans programlarının son sınıfında veya sondan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler,
• Kamu kurumunda çalışan ve dil tazminatı almak veya yurt dışındaki bir görevde çalışmak için, yabancı dil bilgisini seviyesini ölçmek isteyen kişiler,
• Herhangi bir kurumda çalışmıyor ve çalışmayı düşünmüyor olan ve yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyen lisans yada yükseköğretim mezunları.

YDS sınavını detaylı bir şekilde anlayabilmek için öncelikle, KPDS ve ÜDS sınavlarının ne olduğunu bilmek gerekir. Bu sayede bu iki sınavın birleşiminden oluşan YDS’ye hangi amaçla katılacağınızı belirlemeniz ve nasıl hazırlanacağınız konusunda fikir sahibi olmanız mümkündür. Bu iki sınavın amacı ve kapsamı hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse şu şekilde bahsedilebilir;
yds

ÜDS Sınavı;

ÜDS sınavı, üniversitelerde kendi alanında kariyer yapmak isteyen kişilerin, doçent adayı olabilmek için girmesi gereken bir sınavdır. Bazı üniversitelerde, yüksek lisans yapabilmek için şart koşulmuş olan bu sınava, tüm akademik personelle birlikte, üniversite son sınıf öğrencileri ve 3. sınıf öğrencileri de katılabilmektedir.

KPDS Sınavı;

Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan KPDS, yabancı dil bilgisi olan kamu personelinin, dil seviyesini ölçmek ve bu seviyeye göre, tazminat ödemek için yapılan sınavdır. KPDS sınavı kamu personeli başta olmak üzere, bazı üniversitelere giriş için şart olarak görüldüğünden dolayı, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademik kariyer yapmak isteyenler, doçentler, araştırma görevlisi olmak isteyenler, üniversitelerin hazırlık programların katılmak isteyen öğrenciler ve diploma denkliği yapmak isteyen öğrencilerin katılmış oldukları bir sınavdır. Bu sınavın geçerlilik puanı ise 100 üzerinden 70’dir.

150 dakika süren YDS sınavı, toplamda 80 sorudan oluşmaktadır ve her soru 1,25 puan değerindedir. Bu sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. YDS sınavının geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre içerisinde aynı yabancı dil bölümünden birkaç kez sınava girerseniz, aldığınız en yüksek puan geçerli olmaktadır. Bazı durumlarda ise YDS puanı, süresiz geçerli olarak belirlenebilmektedir. Bu durum, tercih ettiğiniz kurumlar arasında farklılık gösterebilmektedir.

YDS’den başarılı olabilmek için doçent adaylarının 100 üzerinden 65, yüksek lisans adaylarının 100 üzerinden 55, öğretim üyesi dışında olan öğretim görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda, 100 üzerinden 50 ve yabancı dil okutmanlarının ise 100 üzerinden 80 puan alması gerekmektedir.

Uzman dil okulları, YDS sınavı için gerekli olan ve ihtiyaç duyduğunuz tüm eğitimi, en iyi ve en kaliteli şekilde almanızı sağlamaktadır. Okulumuzun sağlamış olduğu eğitim avantajlarından ise şu şekilde bahsetmek mümkündür;

• Eğitimlerimiz ezber yöntemi ile değil, öğretme tekniğine dayalı olarak verilmektedir.
• Ana dili, yabancı dil olan öğretmenler eşliğinde verilen eğitimler ile İngilizcenin en iyi şekilde öğretilmesi sağlanmaktadır.
• YDS için belirli dönemlerde deneme sınavları uygulanmakta ve bu sınavlar sayesinde yeterliliğiniz ölçülmektedir.
• Deneme sınavlarının sonucuna göre eksik kaldığınız veya öğrenemediğiniz konular, birebir dersler eşliğinde öğretilmektedir.
• Eğitimlerimiz son teknoloji ile donatılmış sınıflarda ve özgün materyaller eşliğinde verilmektedir.
Siz de YDS sınavında üstün başarı sağlamak, tüm sınav tekniklerini öğrenmek, verimli ve kalıcı bir eğitim almak için hemen www.uzmandilokullari.com adresimizi ziyaret edebilir, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sitemizde bulunan canlı destek bölümümüzden, aklınıza takılan her türlü bilgiye kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin ve en verimli şekilde YDS sınavına hazırlanarak, üstün başarı sağlayın.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply