Dil Kursu

YDS Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

22 Aralık 2015

Eskiden ÜDS ve KPDS adıyla yapılan dil sınavları 2013 yılından bu yana YDS çatısı altında gerçekleşiyor. Açılımı Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olup ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Kişinin yabancı dil seviyesini belirler. YÖK kararı ile gerçekleştirilen bu sınav senede iki defa ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak yapılmaktadır. 150 dakika süren bir sınavdır ve 80 soru bulunmaktadır. Ülkemizin tüm illerinde ve KKTC’de bu sınav yapılabilmektedir. Uzman Dil Okulları da yılda iki dönem olan YDS için iki ayrı YDS kursu açmaktadır.

YDS’ye girmek isteyenler ÖSYM sitesi üzerinden aday işlemlerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

YDS Sınavı Kimler İçindir?

  • Doktora, Doçent ile beraber sanatta yeterlilik adayları girebilirler.
  • Yüksek lisans yapmak isteyen lisans mezunları.
  • Kamu kurumunda çalışmakta olan dil tazminatı almak isteyen memurlar.
  • Kamu kurumunda çalışıp yurt dışına göreve gidecek olan memurlar.
  • TUS veya DUS sınavlarına girecek olanlar.
  • KPSS sınavına girmiş yada girecek olanlar çalışmak istedikleri kurumun talebine bağlı olarak girerler.
  • Herhangi bir amaçla yabancı dil düzeyini belgelemek isteyen üniversite mezunları.

YDS’den Kaç Puan Alınmalı?

YDS’yi ne için alacağınıza göre bu puan değişmektedir. Doçent adayı olan kişilerin minimum 65 puan alması gerekirken, doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının 55 puan alması gerekir. Ayrıca YDS’de ÖSYM’nin diğer sınavlarında olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Her soru 1.25 puan değerindedir. Örneğin 65 puan alabilmek için 52 net yapılması yeterli olacaktır. Bununla beraber aynı dilden birkaç kere YDS’ye girdiğiniz zaman içlerinden en yüksek aldığınız puan geçerli olur.

YDS Puan Seviyeleri Nasıl Olmaktadır?

Bu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Eğer 90 ile 100 arasında bir puan alırsanız A seviyesi, 80 ile 89 arasında bir puan alırsanız B seviyesi, 70 ile 79 arasında puan alınırsa C seviyesi, 60-69 arası bir puan D seviyesi ve 50-59 arası ise E seviyesi olmaktadır.

yds3

YDS’de Alınan Puan Kaç Yıl Geçerlidir?

ÖSYM süre konusunda herhangi bir sene belirlememiştir, süresiz olarak kullanılabilir. Ancak üniversiteler farklı bir uygulama yapabilmektedir. Başvurulacak üniversiteden bu konuda bilgi almanız gerekiyor. Eğer YDS puanını dil tazminatı için kullanacaksanız 5 sene süreyle geçerli olacaktır.

YDS’de Neler Sorulmaktadır?

11 bölümden oluşan bir sınavdır. 6 tane soru kelime bilgisini ölçer, 10 tane soru gramer bilgisi içindir. 10 soru cloze test, 10 soru cümle tamamlama, 3 tane soru ise İngilizce-Türkçe çeviridir. 3 soru Türkçe-İngilizce soru, 4 tane ise paragraf tamamlamadan gelmektedir. 5 soru anlam bütünlüğü, 5 soru karşılıklı konuşma, ve 4 tane yakın anlamlı cümle, 20 tane okuma parçası bulunmaktadır.

yds2

YDS’ye Hangi Dillerden Girilebilir?

İngilizce ile beraber Fransızca, Almanca, İspanyolca, Macarca, Rusça, Arapça, Çince, Danimarkaca, Japonca, Yunanca, Rumence, Sırpça, Gürcüce, Farsça, Portekizce, Ermenice, Hollandaca, Ukraynaca, Lehçe, Korece, Almanca ve İtalyanca’dan bu sınava girebilirsiniz.

E-YDS Nedir?

2014 yılından bu yana uygulanan ve bilgisayar ortamında yapılan sınavdır. YDS sınavı ile elde edilen bütün haklar E-YDS’ye girenler içinde aynı şekilde geçerli olmaktadır. Bu sınava başvuracak olan adayların bilgisayar kullanmayı biliyor olması gerekiyor. Nasıl bir sınav olduğuna ÖSYM’nin sitesinde bulunan E-YDS deneme uygulaması ile bakılabilir.

Ankara’daki ÖSYM merkezinde yapılan bu sınav ayda bir kere gerçekleşmektedir. Sınav süresi yine 150 dakika olup 80 sorudan oluşmaktadır. Sınavda sorulanlar YDS ile tamamen aynıdır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply