Dil Kursu

Yabancı Dil Kursu

11 Kasım 2015

Yabancı dil öğrenmek, günümüzün gelişen ve küreselleşen dünyasında çok önemli hale gelmiştir. Türkiye’nin yabancı yatırımcılara açık bir yer olması ve büyük şirketlerin, mutlaka yabancı hissedarlarının olması, bu şirketlerde kariyer yapabilmek veya kariyerini geliştirmek isteyen kişilerin, en az bir yabancı dile sahip olması gerektiği sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle özellikle büyük şirketlerde kariyer hedefi olan veya yabancı ülkelerde çalışabilmek veya okuyabilmek isteyen kişilerin, yabancı dil bilmesi gerekmektedir.

Yabancı dil öğrenmek, küçük yaşlarda çok kolay olurken ilerleyen yaşlarda hayli zor olmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda yabancı dil öğrenmek elbette imkânsız değildir. Yabancı dili en iyi şekilde öğrenmenin yolu, iyi bir eğitim veren kurumdan, yabancı eğitmenler eşliğinde eğitim almaktır. Yabancı dili en iyi şekilde ve basitçe öğrenmenin bazı önemli püf noktaları vardır. Bu noktalardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Tekrar etmek;

Eğitim aldığınız yerde gördüğünüz dersleri her gün tekrar etmeniz gerekir. Bu sayede öğrendiklerinizi pekiştirebilir, öğrenmediğiniz yerleri not alarak eğitmeninize sorabilirsiniz.

Cümleler kurmak;

Yabancı dil kısa sürede öğrenilemeyeceği için, kelime haznenizi geliştirmek amacıyla, cümleler kurmalısınız. Bu sayede daha rahat kelime ezberleyebilirsiniz.

Soru sorun;

Öğrenmenin temel kuralı sürekli soru sormaktır. Eğitmeninize sürekli anlamadığınız noktalarda sorular yöneltin.

Hata yapın;

Pratik yapmak, öğrenmek için en temel adımlardan biridir. Bu nedenle hata yapmaktan çekinmeden, bilmediğiniz kelimeler de olsa, sürekli yabancı dil konuşmaya çalışın.

Okumayı geliştirin;

Yabancı dil okumayı geliştirmek için sürekli, yabancı gazete ve dergileri okumaya çalışın. Bu sayede dil öğrenirken, o ülkenin kültürüyle ilgili de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sürekli yazmak;

Öğrendiğiniz yabancı dilde sürekli yazmak, okuduğunuz gazetenin veya kitabın özetini çıkarmak ve seyrettiğiniz bir filmi yorumlayarak yazmak, dil gelişiminizi arttıracaktır.

Ortam oluşturun;

Öğrenmek istediğiniz yabacı dili arkadaşlarınızla veya ailenizle sürekli konuşmak için ortamlar yaratabilir ya da turistlerin olduğu kafelerde veya mekânlarda vakit geçirebilirsiniz.

İzleme ve dinleme;

Yabancı dili geliştirmek için sürekli yabancı kanalları izlemek gerekir. Yabancı haber kanalları bu konuda en iyi yardımı sağlayacaktır. Ayrıca yabancı film ya da dizi izlerken altyazı olmadan izlemek, dil gelişimiz için önemli katkı sağlayacaktır.

Sözlükten vazgeçin;

Yabancı dili geliştirmek için öğrendiğiniz seviyede kitaplar okumanız yararlı olacaktır. Bilmediğiniz kelimeler olduğunda ise sözlük kullanmak yerine, cümlenin gidişatına anlam çıkarmak, büyük fayda sağlayacaktır.

Yukarıdaki teknikler kullanılarak yabancı dili rahat ve hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür. Peki, yabancı dil insanlara ne gibi fayda sağlar, neden yabancı dil öğrenmeliyim? Sorularına ise şu şekilde cevap vermek mümkündür;

Beyni geliştirir;

Yabancı dil öğrenmek, beyindeki dil merkezlerini genişletir ve büyütür. Bunun sonucunda iyi bir şekilde dil öğrenmiş kişilerin beyinleri de gelişmiş olur.

Hafıza kaybını önler;

Yapılan araştırmalara göre en az iki dil bilmek, Alzheimer hastalığını önlemektedir. Bunama ya da Alzheimer hastalığını en az 5 yıl ertelediği kanıtlanmıştır. Bu sonuca göre bu hastalıklar için ilaçlardan daha etkili olan bir yöntem varsa o da, dil öğrenmektir.

Daha iyi duymayı sağlar;

Yabancı dil bilmek, dinleme becerilerinin gelişmesine neden olmaktadır. Çünkü beyin yabancı dildeki kelimeleri dinlemek ve anlamak için daha fazla çalışmaktadır.

yabancıdilkursu4

Hafızayı güçlendirir;

Yabancı dille birlikte büyüyen bebeklerin, tek dille büyüyenlere göre daha güçlü hafızaya sahip oldukları kanıtlanmıştır. Bu ise hayatlarına, zihinsel hesaplama yapma, okuma ve daha pek çok alanda beceri sahibi olma şeklinde olumlu yansımaktadır.

Görüldüğü gibi yabancı dil öğrenmenin pek çok tekniği ve yararı bulunmaktadır. Siz de yabancı dil kurslarına giderek, bu alanda en iyi eğitimi alabilir, kendinizi en iyi şekilde geliştirme teknikleri öğrenebilir ve yabancı dilin getirdiği pek çok faydadan hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatınızda faydalanabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply