Dil Kursu

TOEFL – Dil Sınavı

11 Kasım 2015

Amerikan İngilizcesini, üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınav olarak ifade edilebilmektedir. Başka bir ifade ile TOEFL; anadili İngilizce olmayan kişilerin, Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’daki New Jersey eyaletinde bulunan, ETS tarafından, dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenmiş olan bir sınavdır.

Bu sınav, dünya genelinde İngilizce dili ile eğitim veren, 4300 kolej ile üniversite tarafından, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına, ana dili İngilizce olmayan kişileri kabul etme kıstas olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte dünya genelindeki pek çok kurum, organizasyon ve şirket, iş başvuruları için TOEFL sınavından alınmış olan iyi bir puan, İngilizce yeterlilik belgesi olarak, genel kabul görmektedir. Bu sınav dünya genelinde 160’tan fazla ülkede yapılmakta ve 130’dan fazla ülkede de sınav sonucu, geçerli bir belge olarak kabul edilmektedir.

TOEFL sınavına katılabilecek kişiler;

  • Bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim görmek isteyen öğrenciler
  • İngilizce dili eğitim programına kabul edilenler veya edilmek isteyenler
  • Burs ve sertifika adayları
  • İlerlemelerini izlemek isteyen ve İngilizce bilgilerini ölçmek isteyen adaylar
  • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler
  • Saygın firmalarda işe başlamak ve kariyer yapmak isteyenler, şeklinde belirtilebilir.

TOEFL Sınav İçeriği;

Sınav 4 bölümden oluşmaktadır ve her bölüm farklı bir açıdan dil becerisini ölçmeye çalışmaktadır. Bu bölümler şöyle açıklanabilir;

Reading;

Bu bölümde kişinin İngilizce metinleri anlayabilme ve yorumlayabilme yetenekleri ölçülmektedir.

Listening;

Bu bölümde kişilerin belirli konuşmaları dinlemeleri ve sonrasında bu konuşmaların içeriğine ait olarak sorulan sorulara cevap vermesi beklenmektedir. Bu sayede günlük ortamda ve akademik olarak İngilizceyi, ne kadar anlayıp özümsediğiniz ölçülmektedir.

Speaking;

Bu bölüm sınavın en çok zorlanıldığı kısmıdır. Çünkü bu bölümde sorulan sorulara konuşarak cevap vermeniz veya belirli bir konuya ait olarak, fikirlerinizi konuşarak beyan etmeniz beklenmektedir. Bu sayede İngilizce konuştuğunuzda, karşı tarafın sizi ne kadar anlayacağı ve kendinizi konuşarak nasıl ifade ettiğiniz ölçülmektedir.

Writing;

Bu bölümde, önceden belirlenmiş olan ana konulardan birinde seçim yaparak, kompozisyon yazmanız beklenmektedir. Bu kompozisyonlarda puan almanın pek çok yöntemi vardır ancak genel olarak, tutarlı bir anlatım biçimiyle, yazım ve dil hataları yapmadan ve metin yazma kurallarına bağlı kalarak, kendinizi İngilizce dilinde, yazılı olarak ne kadar ifade edebildiğiniz ölçülmektedir.

TOEFL sınav biçimi;

Nerede yapıldığına göre değişen bu sınav aşağıda belirtilen şekillerde uygulanabilmektedir;

Bilgisayarlı Test: Bu test dört bölümden oluşur ve bölümler okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yetenekleri üzerinden değerlendirilir. Geçmişte kullanılan bu uygulama İnternet üzerinden test uygulamasının çıkarılması ile sona ermiştir.

Yazılı Test: İnternet üzerinden testin verilemediği sınav merkezlerinde ya da internet üzerinden test yapmayı tercih etmeyen kişilere seçenek sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu test de bilgisayarlı testin konuları ile yapılır ancak ondan farklı olarak soru sayısı fazladır ve yazılı kısmın puanı ayrı değerlendirilmektedir.

İnternet Üzerinden Test: Bu test 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde dil bilgisi bölümü kaldırılmış, yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Toplamda okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

TOEFL sınavında üstün başarı sağlamak için özel eğitim veren kurumlardan yardım almak çok önemlidir. Bu kurslarda verilen eğitimler, TOEFL sınavında istenen tüm bölümlerin öğrenilmesi üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna göre okuma, anlama, dinleme ve yazma üzerine, farklı kurlarda eğitim sunulmaktadır. Bu kurslarda yapılan bir seviye belirleme sınavı ile sınıfınız belirlenerek, en üst verimlilikte eğitim almanız sağlanmaktadır. Ayrıca bu sınavda başarılı olabilmeniz için TOEFL bültenini takip etmeniz ve doğru materyaller ile çalışmanız gerekmektedir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply