Dil Kursu

TOEFL Neden Bu Kadar Önemli?

13 Aralık 2015

TOEFL; İngilizce bilgisinin ölçülmesi amacıyla geliştirilmiş bir düzey belirleme sınavıdır. Bu sınavdan alacağınız sonuç bağlamında birçok üniversiteye başvuru yapmanız, mümkün hale gelmektedir. Eğer çalışıyorsanız; çalıştığınız şirketten dil tazminatı alma hakkına sahip olmanız bu sınav ile mümkündür. Üniversitenizde, hazırlık zorunlu bir bölüm ise TOEFL sayesinde hazırlık sınıfından muaf olmanız mümkündür.

TOEFL amaç olarak; akademik eğitim alacak ya da almakta olan kişilerin İngilizce bilgi düzeyini ölçmeyi hedeflemektedir. Zaman içinde TOEFL kendini kanıtlayan bir sınav haline gelmiştir. Güvenilirliği ile dünyanın dört bir yanında talep edilir bir belge olmuştur. Özellikle; lise döneminde olan gençlerin, bu sınava hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Kariyerlerinin en emin basamaklarından biri; TOEFL  sınavından geçmektedir. Eğer master ya da doktora gibi bir hayaliniz varsa, TOEFL  belgesi sizden talep edilen belgeler arasında olacaktır.

Sınavın amacı; ana dili İngilizce olmayan bireylerin, İngilizceyi kullanma becerilerini ölçmektir.

TOEFL sınavı neden önemlidir?

 • İngilizce; konuşabildiğinizin kanıtıdır
 • İngilizce; yazma bilginizin üst seviyede olduğunu gösterir
 • İngilizce; okuduğunuzu ve dinlediğinizi anlama seviyenizin üst seviyede olduğunun kanıtıdır.

TOEFL; nasıl bir sınavdır?
Çoğu kişi TOEFL sınavını isim dahilinde bilir ancak bu kişilerin içeriği hakkında bilgisi yok denecek kadar azdır.

TOEFL sınavı kaç bölümden oluşur?

 • Okuma
 • Dinleme
 • Yazma
 • Konuşma

1. Bölüm Okuma: 20 dakika aralıklar ile 3  ya da 5 okuma parçası verilir. Okuma metinleri akademik düzeylerdedir. Türkçe paragraf soruları ile aynı mantığı taşıyan soruların cevapları çoktan seçmeli olarak verilmektedir. Amerikan İngilizce’sini anlama ve okuma yeteneğinin test edildiği bölümdür.

2. Bölüm Dinleme: Konferanslar ile kampüslerde yapılan öğrenci sohbetlerinden derlenen; 40 ile 60 dakika arası değişen dinleme parçalarının kullanıldığı bölümdür. Bu etapta not almanız önemlidir. Çoktan seçmeli sorular; dinlediğiniz sohbet ve konferans üzerinden sorulacaktır. Bu bölümde Amerikan İngilizce’sini ne derece anladığınız ölçülür.

3. Bölüm Yazma: 2 adet ödev hazırlamanız istenir. Tüm yazma işlemi bilgisayar başında yapılır.

İlk ödev 300-350 kelime arasıdır. 5 paragraftan oluşan bir kompozisyon hazırlamanız beklenir.

İkinci ödevi hazırlarken not almanız önemlidir. Bu kısımda; önce bir okuma kitabındaki parçadan yararlanılır. Ardından aynı konu ile ilgili bir konuşmanın notlarını almanız istenir. Bu etapta okuma ve yazma işlemi bir araya getirilir. 150-225 kelime arası bir yazı yazmanı beklenir. 3. etapta sadece aldığınız notlardan yararlanmanıza izin verilir.

Sınavın bu kısmında İngilizce yazı dili kurallarını ne derece etkin bir şekilde kullanacağınıza da dikkat edilmektedir.

4. Bölüm Konuşma: Sınavın 4. kısmında kısa tanım ve sohbete dayalı bir ilerleyiş mevcuttur. Kulaklık aracılığı ile size sorular sorulur. 6 soru verilir ve her birini cevaplamanız için 45-60 sn arasında süre tanınır. Bu testin sohbet bölümü 20 dakika kadar sürmektedir.

Sınavın iki bölümü arasında 5 dakikalık bir aranız vardır. Bu arada kişisel ihtiyaçlarınızı gidermeniz ve dinlenmeniz amaçlanır.

toefl-neden-bu-kadar-onemli4

TOEFL sınavına kimler girebilir?

 • Yüksek öğretim kurumlarında eğitim almaya hazırlanan öğrenciler
 • İngilizce dil programına kabul edilen ve edilmeyen öğrenciler
 • Burs ve aynı zamanda sertifika alma adayları
 • İlerlemelerini somut bir şekilde görmek isteyen öğrenciler
 • Vize başvurusu yapan öğrenci ve işçiler

TOELF 130 ülkede, 9000 üniversite ve ajansta aktif olarak kabul gören bir belgedir. Bu belgeye sahip olmanız yurt dışına çıkışlarınızı kolaylaştıracaktır.

TOEFL sınavı sonucu size neler kazandırır ve hangi alanlarda kullanılabilir?

 • Lisans ve Yüksek Lisans Başvuruları: Yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin bu sınava mutlaka girmesi gerekmektedir. İngilizce olarak eğitim ve öğretim vermekte olan üniversiteler genel olarak belirli bir seviyede İngilizce talep etmektedirler. Bu üniversiteler kendilerine başvuran adayların üniversite tarafından belirlenen puan barajını geçmesini isterler. Dil seviyesini objektif bir şekilde görebilmek için de TOEFL sonucundan yararlanırlar.
 • İşe alınma süreci: Günümüzde bütün meslekler için İngilizce bir zorunluluktur. İngilizce bilen kişilerin iş bulurken bir adım önde olduğu da kesindir. TOEFL sonuçları birçok özel şirket tarafından istenilir hale gelmiştir. Artık iş ilanlarında TOEFL sınavından 60-70-80-90 üzeri alan adaylar gibi ibareler görmeniz mümkündür.
 • Dil Tazminatı: iş başvurularınızda kolaylık sağlamasının yanı sıra TOEFL sayesinde çalıştığınız yerde dil tazminatı alma hakkı kazanabilirsiniz. Bu tazminatı alabilmeniz için belirli bir TOEFL notuna ihtiyacınız olacaktır. İş yeri ile kamu kuruluşları tarafından belirlenmiş olan alt limitin geçilmesi halinde çalışan kişinin dil tazminatı alma hakkı vardır.

TOEFL ayrıcalığını en fazla üniversiteden yeni mezun kişiler iş bulma sürecinde yaşamaktadır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply