Dil Kursu

LYS-5 – Yabancı Dil Sınavı

9 Kasım 2015

Yükseköğretim programlarına alınacak öğrencileri seçme ve yerleştirmeleri, öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından (ÖSYM), uygulanan bir sınav ile gerçekleşmektedir. Sistemin genel amacı; üniversitelere yani yükseköğretim yapan okullara girmek isteyen öğrencilerin seçme ve yerleştirmesini yapmaktır. Bu sistemde yabancı dil öğrenimi yapan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrenciler için YGS sınavına ek olarak, LYS-5 yani lisans yerleştirme sınavı uygulanmaktadır.

LYS-5 yani Lisans Yerleştirme Sınavı- 5 Yabancı Dil, ağırlıklı olarak yabancı dilde öğretim yapan üniversitelerin bölümlerine girmek isteyen öğrencilerin, seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav niteliğindedir. LYS-5 her yıl, genellikle Haziran ayının 2. haftası olmak üzere, belirlenmiş olan tarihlerde, 81 il merkezi ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yapılmaktadır.

Yüksek Öğretim Geçiş sınavı (YGS)’nın eklenmesi ile hesaplanan LYS-5 dil puanı, adayların bu dillerin öğretmenlik programları, yabancı dil ve edebiyatları, mütercim tercümanlık ve turist rehberliği gibi bazı programlara yerleştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Kendi içerisinde üç grupta hesaplanan LYS-5 puanı, Dil 1, Dil 2 ve Dil 3 şeklinde ayrılmaktadır. Bu ayırım sayesinde her dil puanına göre tercih yapılacak bölümler belirlenmiştir. Buna göre Dil 1, İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi temel batı dillerini, Dil 2; başta İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere yakın batı dillerini ve Dil 3 de doğu dillerini kapsamaktadır. Bu dillerin puanlarına göre tercih edilebilecek bölümler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

Dil 1 puan türüne göre;

İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültür ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Çeviribilimi, Almanca Öğretmenliği, Mütercim Tercümanlık, Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca Öğretmenliği

Dil 2 puan türüne göre;

İtalyan Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı, Arnavutça, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Boşnakça, Hungaroloji, Hırvat Dili ve Edebiyatı, Yunanca ve Eski Yunan Dili

Dil 3 puan türüne göre;

Japon Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Urdu Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Fars Dili, Kore Dili ve Edebiyatı, İbrani Dili ve Edebiyatı, Ermenice

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na girmiş ve en az 180 puan alarak, sınavı başarmış olanlar ile, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Gürcistan ve Kırgızistan’da, üniversiteye girmek isteyen adaylar, bu sınava katılabilirler.

ÖSYM tarafından değiştirilen yeni sınav sistemine göre LYS-5’de sorulan 100 adet soru 80 adete düşürülmüştür. Buna göre, kelime bilgisi ve dil bilgisi alanından 20 soru, çeviri alanından 12 soru ve okuduğunu anlama alanından da 48 soru olmak üzere, 80 soruluk dağılım oluşturulmuştur. Haziran ayında yapılan bu sınavın süresi 120 dakika olup tamamı İngilizcedir.

Öğrencilerin genellikle bu sınavlar için çok zor durumlar yaşadığı, stres ve heyecan gibi faktörlerden dolayı sınavı yapmada zorlandığı görülmektedir. Hatta bu sınavda başarılı olan öğrenci sayısının oldukça az olduğu bilinmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından öğrencilere, sınava hazırlık aşamasında, uygulamaları gereken bazı öneriler sunulmaktadır. Bu önerilerden şu şekilde bahsedilebilir;

  • Kazanmanın zor olduğunu düşünmemeli, korkuya ve endişeye kapılmamalısınız. Çalışmalarınız hakkında, daima olumlu düşünün.
  • Sinirliyken, üzgünken veya kızgınken ders çalışmak verim sağlamaz. Bu nedenle kendinizi bir duş alarak rahatlattıktan ve kafanızı biraz dağıttıktan sonra ders çalışmalısınız.
  • Ders çalışırken etrafta dikkat dağıtıcı bilgisayar, televizyon, radyo gibi unsurların olması, verimli ders çalışmanıza engel olur. Bu nedenle odanızdaki bütün elektronik cihazların kapalı olmasına dikkat edin.
  • Çalıştığınız konuyu yarım bırakmadan mutlaka bitirmeye çalışın. Ara verdikten sonra kaldığınız yerden devam edin.
  • Kendinize bir çalışma süresi belirleyin ve bu süre içinde odanızdan çıkmamaya ve motivasyonunuzu dağıtmamaya özen gösterin.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply