Dil Kursu

LYS – 5 ile İlgili Detaylar

4 Aralık 2015

Yüksek öğretim programlarına yani üniversiteye girmek isteyen öğrencilere, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, bir sınav uygulanmaktadır. Bu sınava ek olarak ise, üniversitelerin yabancı dil bölümünde okumak isteyen öğrenciler için, ilk etapta YDS ve bu sınavın devamı olarak da LYS-5 uygulanmaktadır. YGS sınavından yaklaşık 2,5 ay sonra uygulanmakta olan LYS-5, dil puanı ile öğrenci alan üniversitelere girmek isteyen adaylar katılmaktadır. LYS-5  puanı, YGS sınavından alınan puan dahil edilerek hesaplanmaktadır. Bu puanlar ise, yabancı dil ve edebiyatı, yabancı dil öğretmenlik programları, mütercim tercümanlık ve turist rehberliği gibi, üniversite bölümlerine girmek için kullanılmaktadır. LYS-5 puanı, kendi içerisinde üç ayrı bölme ayrılmakta ve bu bölümler dil1, dil2 ve dil3 şeklinde isimlendirilmektedir.

Dil1 bölümü temel batı dillerini yani, İngilizce, Fransızca ve Almancayı, Dil2 İtalyanca ve İspanyolca başta olmak üzere yakın batı dillerini ve Dil3 ise, doğu ülkelerinin dillerini kapsamaktadır. LYS-5, ÖSYM tarafından belirlenmiş olan tarihlerde, 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır. Bu sınava, YGS sınav barajını geçmiş olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Bosna Hersek ve Kırgızistan’da bulunan tüm adaylar katılabilmektedir.

LYS-5, üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler için oldukça önemli olan bir sınavdır. Adayların üniversite sınavıyla birlikte, bu sınava da hazırlanması gerekir. LYS-5 hazırlanmak ise zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreci sizler için kolaylaştıran Uzman Dil Okulları, yüksek kalitede verdiği eğitimler ile LYS-5, başarı yakalamanızı sağlamaktadır. Alanında uzman eğitimciler ile verilen LYS-5 kurslarımız, modern ve teknolojik sınıflarda gerçekleşmektedir. Okulumuzla ve kurslarımızla ilgili detaylı bilgiye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LYS-5  hazırlanırken, hangi konulara ağırlık vermeniz ve bu sınava nasıl hazırlanmanız gerektiğini, bilmelisiniz. Bu nedenle size kolaylık sağlamak amacıyla okulumuz, uzman eğitmenler eşliğinde, LYS-5 hazırlanma tekniklerini belirlemiştir. Bu tekniklerden şu şekilde bahsetmek mümkündür;
lys_5_edebiyat_sorulari_20_luk_kisim_sorulari_ve_cevaplari_yayinlandi_mi_21_haziran_edebiyat_sorulari_cevap_kitapcigi_h11494_3eeab

İngilziceyi iyi bir şekilde öğrenmelisiniz;
İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenebilmek için öncelikle, dil bilgisi terimlerini gözden geçirmeniz gerekir. Bu terimlerin ne anlama geldiğini ve cümle içindeki görevlerini iyi bir şekilde öğrendiğinizde, İngilizceye daha kolay bir şekilde hakim olabilirsiniz. İngilizce olan bir konuyu öğrenmeye çalışırken, iki adet gramer kitabını, mutlaka elinizde bulundurun. Bu kitaplardan biri Türkçe açıklamalı diğeri de tamamen İngilizce olmalıdır. Bu sayede kendi bilginizi ölçerek, bilmediklerinize de göz atmış olursunuz. Ayrıca İngilizce bir konuyu yada kitabı okurken, yazarların vurguladığı yerleri mutlaka not alın. Bu, LYS-5, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır.

İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından biri de kelime ezberlemektir. Kelime ezberlemek zor ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle kelimeleri öğrenemediğinizde ya da unuttuğunuzda, kendinize kızmayın ve tekrar ezberlemekten çekinmeyin. Ayrıca kurslarımızda aldığınız eğitimleri mutlaka tekrar edin. Bu durumda, öğrendikleriniz mutlaka aklınızda kalacaktır.

İngilizce öğrenmek için mutlaka okumalısınız. Öğrendiklerinizi pekiştirmek ve pratiğe dökmek için bol bol okuyun. Seviyenize uygun olan İngilizce metinlerini okuyarak, cümle analizi yapabilme, daha önce görmüş olduğunuz konuları pekiştirme, kelime öğrenme ve İngilizce cümle yapılarına, metin içerisinde aşina olma gibi fırsatlar elde edersiniz. Bu sayede LYS-5, rahat bir şekilde hazırlanmış olursunuz.

LYS-5 tanışmalısınız;
Bir sınava girmeden önce, o sınavla ilgili her türlü bilgiye sahip olmak gerekir. Sınavlarda başarılı olabilmenin en önemli yolu, budur. Bu nedenle üniversite sınavlarına hazırlanırken ne kadar önem verdiyseniz, bu sınava da aynı derecede önem vermelisiniz. Sınavla ilgili geçmiş dönemlerdeki sorulara mutlaka bakmalı ve bilgi edinmelisiniz.
LYS-5 sınavına en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlayan Uzman Dil Okulları, yukarıda saydığımız bütün teknikleri ve çok daha fazlasını uygulamaktadır. Bu sayede, öğrencilerin en verimli şekilde eğitim almalarını amaçlar. LYS-5 kursumuzun özellikleri ve avantajları hakkında detaylı bilgiye, www.uzmandilokullari.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Okulumuzda verilen LYS-5 eğitimlerinde, sınava ait olan tüm bilgi ve teknikler öğretilmektedir. Belirli dönemlerde deneme sınavları yapılmakta ve öğrencilerin sınav heyecanını aşması için gerekli olan her türlü destek sağlanmaktadır. Bu deneme sınavlarının sonuçlarına bağı olarak, öğrencilerimizin eksik olduğu yerler, birebir dersler eşliğinde tamamlanmaktadır. Siz de LYS-5 en iyi şekilde hazırlanmak ve bu sınavda başarılı olabilmek için, hemen okulumuzla iletişime geçebilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply