Dil Kursu

IELTS – Uluslararası İngilizce Dil Sınavı

15 Kasım 2015

Açılımı Uluslararası İngilizce Dil Sınavı Sistemi olan IELTS, dünyanın en çok rağbet gören profesyonellerinin tercih etmiş olduğu, İngilizce dil seviyesinin belirlenmesi için uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan bir sınav sistemidir. 1989 yılında başlatılmış olan bu sınav, Cambridge Üniversitesi, yabancılar için İngilizce sınav merkezi tarafından düzenlenmektedir. IELTS sınavı akademik ve genel amaçlı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Akademik amaçlı yapılan sınav; İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak veya mesleklerini devam ettirmek isteyen kişiler için gerekli olan sınavdır. Genel amaçlı olarak yapılan sınav ise; akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için gerekli olan sınavdır.

IELTS, dünyanın her yerinde kabul gören bir sınavdır. Buna bağlı olarak 135 ülkede eğitim kurumları, işverenler, meslek kurumları ve devletlerin de dahil olduğu 9000’den fazla organizasyon tarafından kabul edilen bir sınav niteliğindedir. IELTS sınavının içeriği, uluslararası uzmanlar tarafından geliştirilmiş olup, dil, din, cinsiyet ve ırk ayrımı gözetmeden, adil ve ön yargısız olarak yapılmaktadır.

Bu sınavın temel amacı, katılımcıların İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma yeterliliğini belirlemektir. Bu sınavda her bölüm için 0-9 arası puanlama sistemi yapılır ve sınav sonucunda genel bir değerlendirme ile sınav notu belirlenir. Sınavın en önemli bölümü konuşma testidir. Bu testte sınava katılan kişi, bir denetçi eşliğinde sohbet etmekte, denetçi sınava katılan kişiyle ilgili değerlendirmelerini not etmek ve tüm sohbeti kayıt altına almaktadır.

IELTS Sınav Yapısı;

IELTS, dört dil becerisi olan dinleme, okuma, konuşma ve yazmayı kapsayan bir sınavdır. Katılımcıların bu dört bölümü de tamamlamaları gerekmektedir. Dinleme ve okuma bölümleri tüm katılımcılar için aynı olsa da akademik olan sınavlarda, okuma ve yazma bölümü değişiklik göstermektedir.

Dinleme bölümü;

Bu kısım dört bölümden oluşmaktadır ve her bölümde katılımcıların dinlemesi için belli bir süre verilmektedir.

Okuma bölümü;

Akademik olan sınavda bu bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. Her metinden sonra yaklaşık 13-14 soru sorulmakta ve toplamda 40 soru bulunmaktadır. Genel sınavda ise yine bu bölümde üç kısım bulunsa da, metinler daha kısa ve basit olmaktadır.

Yazma bölümü;

İki kısımdan oluşan bu sınavda ilk kısımda, bir tablonun anlatılması istenmekte, ikinci kısımda ise seçilen bir başlıkta kompozisyon yazılmaktadır.

Konuşma bölümü;

Bu bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda katılımcının ailesi, kendisini tanıtması, ilgi alanlar gibi konular ele alınmaktadır. İkinci kısımda, katılımcıya bir konu başlığı verilir ve bu konuyla ilgili konuşma yapması istenir. Üçüncü kısımda ise, konuşma yapılan konuyla ilgili bir denetmen eşliğinde münazara yapılmaktadır.

IELTS seviyeleri;

Bu sınavın seviye değerlendirmesi 0-9 arası puanlama ile yapılmaktadır. Buna göre;

  • 9: uzman kullanıcı
  • 8: çok iyi kullanıcı
  • 7: iyi kullanıcı
  • 6: yetenekli kullanıcı
  • 5: makul kullanıcı
  • 4: sınırlı kullanıcı
  • 3: aşırı sınırlı kullanıcı
  • 2: kesintili kullanıcı
  • 1: kullanıcı değil
  • 0: sınava girmemiş ve hakkında bilgi alınamamış adaylar için kullanılmaktadır.

Türkiye’de yapılan IELTS sınavının merkezi İstanbul’dur ve İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Erzurum olmak üzere 7 ilde yapılmaktadır.

Her yıl dünya genelinde yaklaşık 2 milyon kişinin girmiş olduğu bu sınav, dünya ülkelerinin kapılarını aralamak için gerekli olan en önemli sınavdır. Bu nedenle sınav için iyi derecede kurs almak çok önemlidir. Bu sınav için sınav tekniklerine yönelik eğitim almak ve konusunda uzman olan yabancı eğitmenler eşliğinde bilgilerinizi pekiştirmek, son derece önem taşımaktadır. Bu nedenle tercih edeceğiniz kursun ücretsiz materyaller sağlaması, kaliteli eğitim vermesi gibi konularda destek sağlayacağından emin olmalısınız.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply