Dil Kursu

IELTS ile İlgili Detaylar

4 Aralık 2015

IELTS; uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan ve her yıl 2 milyondan fazla kişinin tercih etmiş olduğu, dünyanın en çok ilgi gören, İngilizce yeterlilik sınavı olarak ifade edilebilir. Bu sınav, İngilizce’nin geçerli dil olarak kullanıldığı ülkelerde eğitim almak veya çalışmak isteyen kişilerin, İngilizce dil bilgisini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. IELTS, Türkiye’deki çok sayıda üniversite tarafından kabul edilebilen ve çok sayıda şirket ve kuruluş tarafından da, İngilizce seviyesinin doğru bir şekilde ölçüldüğünü kanıtlayan, nadir sınavlardan biridir. Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için de kabul edilmiş olan bu sınav, YÖK tarafında YDS’ye denk bir sınav olarak belirtilmiştir. Yılda 2 defa uygulanan YDS’den farklı olarak ise, yılda 4 kez uygulanmaktadır.

 
1989 yılında uygulanmaya başlanmış olan bu sınav, akademik amaçlı ve genel amaçlı olmak üzere, iki şekilde yapılmaktadır. Akademik amaçlı olarak yapılan sınav; İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak veya meslekleri için gelişim sağlamak isteyen kişiler için uygulanmakta olan bir sınavdır. Genel amaçlı olarak yapılan sınav ise; staj veya göçmenlik başvuruları için gerekli olan sınavdır.

 
dilokulufiyatlariBu sınavın temel amacı, katılımcıların İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleri için, yeterlilik seviyelerini belirlemektir. Bu sınavda her bölüm için 0-9 arası puanlama sistemi yapılmakta ve sınav sonucunda genel bir değerlendirme ile sınav notu belirlenmektedir. Sınavın en önemli bölümü ise, konuşma testidir. Bu testte sınava katılan kişi, bir denetmen eşliğinde sohbet etmekte, denetmen sınava katılan kişiyle ilgili değerlendirmelerini not etmekte ve tüm sohbeti kayıt altına almaktadır.

 
IELTS sınavı, her geçen gün daha fazla ilgi görmekte ve çok daha popüler hale gelmektedir. Bu sınavın Türkiye’de uygulanması için yetkili olan kurum, British Council’dir. Bu sınavın bütün başvuru işlemleri, bu kurum aracılığıyla yapılmaktadır. Önceleri Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde uygulanmakta olan bu sınav, yoğun talep ve ilgi görmesi nedeniyle şu anda, 21 ilde uygulanabilmektedir. Bu sınavla ilgili merak ettiğiniz her konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için, www.uzmandilokullari.com adresini ziyaret edebilirsiniz. IELTS sınavının ne olduğunu öğrenebilmek için, ilk etapta özelliklerini incelemek gerekir. Bu özellikleri şu şekilde anlatmak mümkündür;

 
IELTS sınavının özellikleri;
• Dünya genelinde bulunan en başarılı uzmanlar tarafından hazırlanmış olan, ölçme ve değerlendirme usulü uygulanan bir sınavdır.
• Dünyadaki pek çok kurum tarafından kabul edilen sınavın, yaklaşık olarak 9000’den fazla kurum tarafından geçerliliği olduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı bilinmektedir.
• 3 ayda bir tekrarlanan bu sınava, istediğiniz kadar girme hakkınız bulunmaktadır.
• Bu sınavda, özgün metinler ve makaleler kullanılmaktadır.
• IELTS sınavında, diğer sınavlardan faklı olarak, kağıt ve kalem bulunmaktadır.
• Diğer sınavlardan başka bir farkı ise, bu sınavdaki konuşma bölümünün; bir ölçme ve değerlendirme uzmanı ile, bire bir mülakat şeklinde uygulanmasıdır.
• Bu sınavda, 0 ile 9 arasında puanlama sistemi bulunur.
• Diğer sınavlardan farklı olarak konuşma etapları, diğer adaylar tarafından rahatsız edilmeyecek şekilde, ayrı bir odada yapılmaktadır. Bu nedenle diğer sınavlardan daha adaletli olarak uygulanmaktadır.
• Bu sınavın, geçerlilik süresi 2 yıldır.

 
IELTS Sınav Yapısı;
IELTS, dört dil becerisi olan dinleme, okuma, konuşma ve yazmayı kapsayan bir sınavdır. Katılımcıların, bu dört bölümün hepsini tamamlaması gerekmektedir. Dinleme ve okuma bölümleri, sınava katılan herkes için aynı olsa da akademik olarak uygulanan sınavlarda, okuma ve yazma bölümü değişiklik göstermektedir.

 
Bu sınavda başarılı olabilmek için, Uzman Dil Okulu’undan destek alabilir, sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Eğitimlerimiz, uzman hocalar eşliğinde verilmektedir. IELTS sınavı için, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler, en modern sınıflarda öğretilmektedir. Aynı zamanda, belirli dönemlerde yapılan deneme sınavları sayesinde, seviyeniz ölçülmektedir. Bu sınavların sonucunda ise, anlamadığınız veya eksik kaldığınız konular, birebir dersler eşliğinde öğretilmektedir. Eğitimlerimizde kullandığımız materyaller, özgün ve orjinaldir. Okulumuzun sağlamış olduğu IELTS kursu için detaylı bilgiye, www.uzmandilokullari.com adresimizden ulaşabilirsiniz. Dünyanın pek çok ülkesinde rağbet gören IELTS sınavıyla ilgili en verimli eğitimi alabilir, kendinizi bu sınava en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Siz de hemen okulumuzla iletişime geçerek, sizin için sunulan ayrıcalıklardan ve bu avantajlı eğitim fırsatından yaralanma şansı yakalayın.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply