Dil Kursu

IELTS – Dil Sınavı

22 Kasım 2015

IELTS; uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan ve her yıl 2 milyondan fazla kişinin tercih etmiş olduğu, dünyanın en popüler İngilizce yeterlilik sınavı olarak, ifade edilebilir. Bu sınav, İngilizcenin geçerli dil olarak kullanıldığı yerlerde, eğitim almak ve çalışmak isteyen kişilerin, İngilizce dil seviyesini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. IELTS, Türkiye’deki hemen hemen bütün üniversiteler tarafından kabul edilebilen ve çok sayıda şirket ve kuruluş tarafından da, İngilizce seviyesinin doğru bir şekilde ölçüldüğünü gösteren, nadir sınavlardan biridir. Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için de kolaylık sağlanmış olan bu sınav, YÖK tarafında YDS’ye denk bir sınav olarak kabul edilmiştir. Yılda 2 defa uygulanan YDS’den farklı olarak ise, ayda ortalama 3 kez uygulanmaktadır.

IELTS sınavı, her geçen gün daha fazla ilgi görmekte ve daha çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sınavın Türkiye’de uygulanması için yetkili olan kurum ise, British Council’dir. Bu sınavın bütün başvuru işlemleri, bu kurum üzerinden yapılmaktadır. Önceleri Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanmakta olan bu sınav, yoğun talep ve ilgi görmesi nedeniyle şu anda, 21 il merkezinde uygulanabilmektedir. Bu sınavla ilgili merak ettiğiniz her konuyu, www.uzmandilokullari.com adresinden öğrenebilirsiniz. IELTS sınavının ne olduğunu öğrenebilmek için, ilk etapta özelliklerini incelemek gerekir. Bunlardan bahsedelim;

IELTS sınavının özellikleri;

  • Dünya genelinde en iyi olan uzmanlar tarafından hazırlanan, ölçme ve değerlendirme usulü uygulanan bir sınavdır.
  • Dünya genelinde, pek çok kurum ve kuruluş tarafından kabul edilen sınavın, 8000’den fazla kurum tarafından kabul edildiği ve bu sayının her geçen gün arttığı bilinmektedir.
  • IELTS sınavında, diğer sınavlardan faklı olarak, kâğıt ve kalem uygulaması bulunmaktadır.
  • Diğer sınavlardan farklı olarak bu sınavdaki konuşma bölümü; bir ölçme ve değerlendirme uzmanı ile bire bir ve yüz yüze mülakat şeklinde uygulanmaktadır.
  • Bu sınavda, 1-9 arası puanlama sistemi bulunur.
  • Diğer sınavlardan farklı olarak konuşma bölümleri, diğer adaylar tarafından rahatsız edilmeyecek şekilde, farklı bir odada yapılmaktadır. Bu nedenle diğer sınavlardan daha adildir.
  • Ayda ortalama 3 kez yapılan bu sınava, istediğiniz kadar girme hakkınız bulunmaktadır.
  • Bu sınavda özgün metinler kullanılmaktadır.
  • Yaklaşık 13 gün içerisinde sonuçları açıklanan bu sınavın, geçerlilik süresi 2 yıldır.

Konuşma bölümü hariç olmak üzere, 2 saat 45 dakika süren bu sınavın, diğer sınavlarda olduğu gibi, 4 adet bölümü bulunmaktadır. Bu sınavda başarılı olabilmenin anahtarı, hangi bölümde ne ile karşılaşacağınızı bilmektir. Bu bölümler hakkında bilgi verelim;

Dinleme bölümü;

Bu bölümünün süresi 30 dakikadır ve adayların bu bölümde, 1 kez dinlenme hakkı bulunmaktadır.

Okuma bölümü;

Bu bölüm yaklaşık 1 saat boyunca sürmektedir ve sınava tüm adaylar, aynı anda başlamaktadır. Bu bölümde verilen metnin, İngilizce olarak okunması istenmektedir.

Yazma bölümü;

1 saat süren yazma bölümünde ise adaylardan, ilk etapta dinlenilen bir metnin yazıya dökülmesi, ikinci etapta ise verilen bir konuyla ilgili kompozisyon yazılması istenmektedir.

ielts3

Konuşma bölümü;

12 ve 15 dakika arasında süresi bulunan bu bölüm, bir uzman eşliğinde, birebir ve karşılıklı olarak yapılmaktadır.

IELTS sınavının Akademik ve Genel olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Akademik bölüm; hazırlık sınıfını atlamak, yurt içinde ve yurt dışında lisans, lisansüstü ve doktora programlarına başvurmak ve genel olarak tüm eğitim kurumlarına başvurabilmek isteyen adaylar için uygulanmakta ve bu adaylar tarafından tercih edilmektedir. Genel eğitim bölümü ise, yurt dışına göç etmek isteyen ve dil tazminatı almak isteyen kişiler tarafından, tercih edilmektedir. IELTS sınavının hangi kurum ve kuruluşlarda geçerli olduğuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için, www.uzmandilokullari.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

IELTS sınavı, bir geçme ya da kalma sınavı değil, yeterlilik sınavıdır. Bu nedenle, bu sınava çalışırken, yeterlilik seviyenizin bilincinde olarak ve bu seviyeyi geliştirerek çalışmak gerekmektedir. Bu sınavdaki yeterlilik seviyesi ise, 1 ve 9 puan arasında ölçülmektedir. Bu puanlardan 1 en düşük seviyeyi, 9’da en yüksek seviyeyi tanımlamaktadır. Bu sınavlarda adaylara genel bir not verilmez ancak, sınava girdikleri okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri için ayrı olarak puanlandırma yapılır.

IELTS sınavının en çok geçerlilik sağladığı ülkeler Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, İrlanda ve Birleşik Krallıktır. Bunlarla birlikte 130’u aşkın ülkede, 8000’den fazla kurum ve okul tarafından da kabul edilmektedir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply