Dil Kursu

Genel İngilizce

9 Kasım 2015

Bundan yaklaşık 10 sene öncesine kadar İngilizce bilmek bu kadar önemli değilken hatta bir lüks iken, günümüzde çok önemli bir dereceye gelmiştir. Bu durumun en büyük göstergesi ise Türkiye’nin gelişmesi ve yabancı yatırımcılara açık bir ülke olmasıdır. Bunun anlamı; şu anda İngilizce bilen kişilerin özellikle iş hayatında, rakiplerinden bir adım önde olduğu ve aranılan nitelikli eleman statüsüne geldiğidir. Bu ve bunun gibi pek çok nedenden dolayı İngilizce, hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

İngilizce Bilmenin Hayatımıza Sağladıkları;

İngilizce evrensel bir dil haline gelmiştir ve dünya çapında kullanılan bir dildir. Bu nedenle İngilizce, kişilerin hayatına pek çok fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

  • Özel sektörde çalışmak için İngilizce bilmek, size artı bir değer kazandırmaktadır.
  • Farklı kültürleri ve farklı insanları anlamayı kolaylaştırır.
  • Sosyalleşmeyi arttırarak, başarılı bireyler olmanızı sağlar.
  • Kamu sektöründe dil tazminatı olarak, maaşlarınıza ek gelir sağlar.
  • Akademik kariyer yapabilmeyi ve farklı ülkelere açılabilmeyi kolaylaştırır.

İngilizceyi öğrenmenin pek çok farklı yolu vardır. Kendi imkânlarınızla, internet aracılığıyla öğrenebilmeniz mümkündür. Bunun dışında özel eğitim sağlayan kurslar aracılıyla da öğrenilebilmektedir. Ancak en etkili yöntem nedir diye soracak olursanız, kendi ülkesinde öğrenmektir. Çünkü yabancı bir dil en iyi şekilde, ana vatanında öğrenilir. Eğer İngiltere’ye ya da İngilizce konuşlan herhangi bir ülkeye gitme imkanınız yoksa, kendinize sürekli İngilizce konuşulan ortamlar yaratabilir, ailenizden ve arkadaşlarınızdan da destek isteyerek de öğrenebilirsiniz. Bunların dışında İngilizce öğrenmek için en etkili diğer bir yöntem de çocuk yaşta öğrenmektir. Çünkü çocukken beyin sürekli geliştiği için İngilizceyi daha rahat kavrayacak, hatasız bir şekilde konuşmayı sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle çocukların erken yaşta İngilizce öğrenmesini sağlamak, onların geleceklerini iyi şekilde yönlendirmeleri için en önemli adım olacaktır.

Genel İngilizceyi öğrenebilmek için ilk etapta, eğitim seviyelerini anlamak gerekir. İngilizceyi hangi miktarda bilirseniz bilin, ilk seviyeden başlayarak öğrenmek, daha akıcı bir şekilde konuşabilmek için en önemli etken olacaktır. Kurslarda verilen Genel İngilizce eğitim programları 5 seviyeden oluşmaktadır. Bu seviyelerden şöyle açıklanabilir;

İlk Seviye: Elementary;

Bu seviye başlangıç seviyesi olarak ifade edilir ve temel dil bilgisi yapılarının  öğrenilmesini içermektedir. Bu seviyede günlük konuşma kalıpları ile pratik yapma ve gramerler birlikte öğretilmektedir. Bu seviyedeki öğrenciler; basit konular yabancılarla konuşabilir, paragraf yazabilir ve kolay olan konu başlıklarını okuyup anlayabilirler. Zaman içerisinde, kendilerini ifade edebilecek cümleler kurabilirler.

İkinci Seviye: Pre- Intermediate;

Orta seviyenin başı anlamına gelen bu seviyede, ilk seviyede öğretilen gramer kalıplarına ek olarak, yeni gramer yapıları ve sözcükler öğretilmektedir. Bu seviye, İngilizceyi belli bir seviyede kullanabilen öğrenciler içindir. Bu seviyedeki öğrenciler günlük yaşamlarında, yabancılarla kolaylıkla iletişim kurabilir, çok karışık olmayan konularda, okuduklarını anlayabilir ve yazılı olarak ifade edebilirler. Yaşadığı olaylar hakkında bilgi verebilir yolculuk sırasında karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilirler.

Üçüncü Seviye: Intermediate;

Bu seviyede; okuma, yazma, dinleme ve konuşma ağırlıklı olarak, İngilizcenin tüm zaman ve cümle yapıları öğretilmektedir. Bu seviyede konuşma becerisinin üst düzeye çıkarılması sağlanmaktadır. Bu seviyeye gelen öğrenciler, İngilizceyi akıcı ve bilinçli bir şekilde konuşabilen öğrencilerdir ve bu nedenle İngilizcenin yapısal özelliklerini kavramış olan öğrencilere, dilin incelikleri öğretilir ve uygulanır. Bu seviyedeki öğrenciler, pek çok farklı konu üzerinden yabancılarla uzun konuşmalar yapabilir, uzun ve karışık cümleler kullanarak yazı yazabilir ve okuduğunu kolaylıkla anlayabilirler.

Dördüncü Seviye: Upper- Intermediate;

Bu seviyede, şimdiye kadar öğretilenlerin akıcı ve doğru şekilde konuşulması, daha karışık cümle yapılarının ve resmi yazışmaların yapılabilmesi ön plana çıkarılmıştır. Bu seviye dil bilgisinin, en ince ayrıntılarına kadar hatasız bir şekilde kullanılmasının sağlandığı düzeydir.

Beşinci Seviye: Advanced;

Bu seviyeye gelmiş olan öğrenciler, Akademik düzeydeki sınavlara hazır hale gelmiş olmaktadır. Bu nedenle, akademik seviyedeki sözcük haznesini arttırma, geliştirme, düzgün ve doğru yazma, okuma ve okuduğu anlama, anladıklarını yazıya ve konuşmaya dönüştürebilme becerisine sahip olmaktadırlar. Bu seviyedeki öğrenciler, yabancılar ile her konu üzerinden konuşabilir ve tartışabilirler.

genelingilizce3

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply