Özel Günler

Dünyada Öğretmenler Günü

27 Kasım 2015

Bu özel ve anlamlı tarih, öğretmenlik mesleğini yapan kişilerin, çeşitli etkinliklerin yapılması suretiyle onurlandırıldıkları gün, olarak ifade edilebilir. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı ve özel olan gün, bize Atatürk’ün bıraktığı miraslardan biridir. 24 Kasım 1928 günü Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği unvanını kabul etmiştir. Bu nedenle her yıl 24 Kasım’da, öğretmenler günü kutlamaları yapılmaktadır.

Dünya genelinde ise bu tarih farklıdır. 1994 yılından beri pek çok ülkede öğretmenler günü 5 Ekim olarak kutlanmaktadır. Bunun nedeni ise, 5 Ekim 1966 tarihinde Paris’te gerçekleşen, Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler Arası Özel Konferansı’nın sonucunda, UNESCO temsilcilerinin aracılığı ile Öğretmenler Statüsü Tavsiyesi’nin kabul edilmiş olmasıdır.

Okul tatil günlerine ve kendi kültür ve tarih özelliklerine göre öğretmenler günü, farklı ülkelerde, farklı tarihlerde kutlanabilmektedir. Örneğin; 12 Arap ülkesinde her yıl 28 Şubat günü, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün tatil olup olmaması ise, ülkesine göre değişmektedir. Buna göre öğretmenler gününün hangi ülkelerde ve hangi tarihlerde kutlanıldığına bir göz atalım;

Azerbaycan;

Bu ülkede her yıl 5 Ekim, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Avustralya;

UNESCO tarafından belirlenmiş olan 5 Ekim tarihinde genellikle, Avustralya’da okullar tatil olduğu için, Ekim ayının son Cuma günü, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti;

Bu ülke için, Jan Amos Comenius ismi oldukça önemlidir. Çünkü bu isim, evrensel eğitimin ilk savunucularındandır. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti’nde öğretmenler günü, Jan Amos Comenius’un doğum günü olan 28 Mart tarihinde kutlanmaktadır.

Hindistan;

Hintler, öğretmenlere büyük saygı duyan bir toplumdur. Bunu, pek çok ünlü sözlerinde belirtmişlerdir ve öğretmenin öneminin kutsal kitaplarında belirtildiğini savunmaktadırlar. Buna göre Hintler için öğretmen, bir çocuğa veya kişiye sadece bilgi öğretmekle kalmaz, onun annesi olma görevini de üstlenmiş olur.

Kültürlerinde bu derece önemli yere sahip olan öğretmenleri anma günü olarak da, 5 Eylül’ü seçmişlerdir. Çünkü bu tarih, eski Hindistan devlet başkanı ve öğretmeni, Dr. Sarvepalli Radhakrishnan’ın doğum günüdür. Bu tarihin hikâyesi ise şöyledir; 1962 tarihinde Dr. Sarvepalli Radhakrishnan, devlet başkanı olunca, öğrencileri ve arkadaşları onun doğum gününü kutlamak isterler ve bu isteklerini kendisine iletirler. Bunun karşısında Dr. “Benim doğum günümü ayrıca kutlamak yerine 5 Eylül tarihini, öğretmenler günü olarak kutlarsanız, bu benim gurur kaynağım olur.” der. Bunun üzerinde 5 Eylül günü her yıl, Hindistan öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

İran;

İran’da diğer ülkelerin aksine bir doğum dünü değil bir ölüm yıldönümü, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Murtaza Mutaharri’nin öldürülüş tarihinin yıldönümü olan 2 Mayıs günü, öğretmenler günü kutlaması yapılmaktadır.

Malezya;

Bu ülkede ise öğretmenler günü, 16 Mayıs’ta kutlanmaktadır.

ogretmenlergunu3

Peru;

Peru için öğretmenler günü tarihi oldukça anlamlıdır. Peru’nun bağımsızlığını kazanmasının ardından 6 Temmuz 1922 tarihinde kabul edilen bir yasa ile ülkedeki ilk öğretmen okulu kurulmuştur. Bu nedenle her yıl 6 Temmuz günü, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Slovakya;

Bu ülkede de Çek Cumhuriyeti’nde olduğu gibi, Jan Amos Comenius’un doğum günü olan 28 Mart gününde öğretmenler günü kutlanmaktadır.

Türkiye’deki öğretmenler günü kutlamalarının anlam ve önemi oldukça büyüktür. Bu kutlamalar Türk öğretmeninin toplum içindeki anlam ve değerini belirtmek, emekli öğretmenleri saygıyla anmak, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki saygı ve bağı güçlendirmek ve öğretmenlik mesleğine yeni başlayan kişilere, bu mesleğin yüceliğini bildirmek amacıyla yapılmaktadır. 24 Kasım’da başlayan öğretmenler günü kutlamaları, 30 Kasım tarihine kadar sürmektedir. Bu kutlamalar, Türkiye’nin her yerindeki okullarda korolar, şiirler, marşlar ve saygı ve anma konuşmaları ile yapılmaktadır. Ayrıca pek çok öğrenci ile birlikte çeşitli etkinlikler de düzenlenebilmektedir.

Ailenin, çocukların yetişmesindeki önemi büyüktür. Ancak asıl eğitimi veren ve yetişmemizi sağlayan kişiler öğretmenlerdir. Kişiye bilgi ve beceri kazandıran, topluma hazırlayan, gelecekte nasıl bireyler olunacağını şekillendiren ve emek veren kişilerdir öğretmenler. Bu nedenle öğretmenlik mesleği, hepimiz için kutsaldır. Atatürk de bu kutsallığın önemini vurgulamak amacıyla “Öğretmenler, yeni nesil sizin eserini olacaktır.” sözlerini, öğretmenlerimize miras olarak bırakmıştır. Öğretmenlerimizin bizlere katmış olduğu değerleri saymakla bitiremeyiz. Onlara verebileceğimiz en güzel hediye, hayatta başarılı olduğumuzu göstermek, topluma ve ülkemize yararlı bireyler olmak ve 1928 yılından beri kutlanan bu günün hatırasını saygıyla ve sevgiyle devam ettirmektir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply