Dil Kursu

Dil Kursu Fiyatları

13 Kasım 2015

Dil kursları, insanların çok sayıda veya en azından bir tane yabancı dil öğrenebilmesi için hazırlanmış olan ve eğitim veren kurumlardır. Bu kurumlarda eğitim almak, yabancı dil eğitimi ve gelişimi için son derece önemlidir. Her ülkede eğitim veren yabancı dil okulları bulunmaktadır. Önceki zamanlarda dil eğitimi veren okullar veya kurslar çok fazla bulunmamaktaydı. Doğal olarak var olan kursların fiyatları çok pahalıydı ve kolaylıkla herkesin eğitim almaya gücü yetmemekteydi. Yani eski zamanlarda yabancı dil eğitimi almak bir lüks niteliğindeydi ancak Türkiye’nin yabancı yatırımcılara topraklarını açması ve bu yatırımcılarla pek çok şirkete ortak olması nedeniyle yabancı dil ve özellikle İngilizce zorunluluk haline geldi. Bunu fırsat bilen eğitim kurumları da, başta İngilizce olmak üzere pek çok yabancı dilde eğitim vermek için kollarını sıvamıştır. Özellikle yabancı ülkelerin eğitim kurumlarının ülkemizde pek çok şube açması, önceleri çok pahalı olan dil kursu fiyatlarında rekabet ortamı yaratmış, fiyatların düşmesine neden olmuştur.

Çok sayıda dil kursunun olması nedeniyle düşen dil kursu fiyatları sayesinde ise, her kesim yabancı dil eğitimi alma imkanı bulabilmiştir. Yabancı dil eğitimine verilen masrafları çok olarak görmemekte fayda vardır. Çünkü yabancı dil, hem kendi geleceğimiz hem de yeni nesilin geleceği için çok önemlidir. ülkemizde dil kursu fiyatlarını belirleyen ek çok kriter bulunmaktadır. Bu etkenlerden şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Okulun kalitesi ve profesyonellik;

Dil kursu verilen eğitim merkezlerinin kaliteli olması ve eğitimin yabancı öğretmenler tarafından verilmesi çok önemlidir. Konusunda uzman olan eğitimciler ile verilen yabancı dil kursu fiyatları, elbette piyasaya göre değişiklik gösterecektir.

Sınıfların donatılmış olması;

Dil kursu fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerden biri de, sınıfların tam donanımlı olmasıdır. Normal sınıf yerine son teknoloji ile donatılmış olan sınıfların ücretlendirilmesi farklı olmaktadır. Bu teknolojik sınıflarda akıllı tahta ve projeksiyonların yanında, havalandırması ve tasarımı eğitime uygun olan ekipmanlar, işlenilen dersleri kayıt eden ve istediğiniz zaman istediğiniz derslerle ilgili yardımcı olan programlar bulunmaktadır.

Eğitim materyalleri;

Dil kursu ücretlendirmesinde etkili olan bir diğer etmen de eğitim materyallerinin kaliteli olmasıdır. Orjinal İngilizce olan eğitim setleri, piyasadaki kitaplardan daha fazla ücret gerektirecektir. Bu nedenle kitap ve materyal türüne göre de ücretlendirme değişmektedir.

Aktiviteler ve sosyal faaliyetlerin olması;

Dil kursu fiyatlarının en belirleyici etkeni, eğitim kurumlarında yapılacak olan aktiviteler ve sosyal faaliyetlerin olmasıdır. Bunlar sinema, sunum, oyunlar, yurt dışı gezileri ve partiler şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle bu faaliyetlerin fiyatları, dil kursu fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Diplomanın kalitesi;

Eğitim veren kurumların uluslararası alanda diploma veriyor olması çok önemlidir. Normal geçerliliği olan diplomaları veren kurumların ücretleri çok daha düşük olurken, uluslararası alanda diploma veren kurumların ücretleri biraz yüksek olmaktadır.

Yurt dışında eğitim imkanı sunması;

Ülkemizde bulunan bazı dil kursları, yabancı dilin iyi bir şekilde öğrenilmesi ve öğrencilere eğitim hayatlarında çeşitli olanaklar sunabilmesi açısından, yurt dışında eğitim imkanı sunabilmektedir. Anlaşmalı olduğu  okullar için öğrencilerine bu fırsatı sunan kurumların, dil kursu fiyatları da, diğer kurslara göre farklı olmaktadır.

Online eğitimin olması;

Dil kursu fiyatlarında önemli olan etkenlerden biri de online eğitimin veriliyor olmasıdır. Kaliteli ve özgün eğitim veren kurumlar, internet üzerinden de online eğitim verebilmekte ve eğitim almak isteyen farklı bölgelerdeki öğrencilere de eğitim sunabilmektedir. Bu nedenle, uzaktan eğitim verebilen kurumların dil kursu fiyatları, diğer kurslara göre daha farklı olmaktadır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply