Özel Günler

1 Aralık Dünya AIDS Günü

3 Aralık 2015

Türkçe olarak ifade edilirse, bağışıklık yetmezliği sorunu olarak nitelendirilen AIDS, HIV adı verilen mikrobun neden olduğu, kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşabilen bir hastalıktır. Bu virüs vücuda girdiğinde, hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimiz çöker. Bu sayede herhangi bir hastalığa yakalanma riskimiz oldukça artar ve en basit hastalık olan grip bile, vücudumuzda çok büyük tahribatlara yol açabilir. Hem kadında hem de erkekte görülebilen bir hastalık olan AIDS, her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

AIDS virüsü vücuda girdikten sonra, hastalık görülmez. Bunun dışında, virüsle ilgili herhangi bir şikayet yada bulguya rastalanmz. Bu virüs, kan testleri yardımıyla bulunabilmektedir. Bu virüs sinsi bir mikroptur ve vücuda girdikten yaklaşık 10-12 yıl sonra görülebilmektedir. AIDS hastaları için ölüm kaçınılmaz bir sondur, çünkü kolay kolay tedavi edilemez.

AIDS hastalığı ilk olarak ABD’de görülmüştür. Türkiye’deise 1985 yılında ortaya çıkmıştır. Sağlık bakanlığının ortalama verilerine göre, günümüzde AİDS hastası olan yaklaşık 1300 kişi bulunmaktadır. Bu virüsün ülkemizde en çok görüldüğü iller ise Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirler ve turistik yerlerdir. Bu virüsün ülkemizdeki en yaygın bulaşma sebebi, korunmasız cinsel ilişkidir. Bu hastalığa yakalananların yaklaşık 3’te biri kadındır. Bu nedenle ereklerde de hızla yayılmaya devam etmektedir. Özellikle hemofili hastalarında ve madde bağımlısı kişilerde, bu hastalığa rastlanmaktadır. Bazı grup hastalarda ise, nedeni bilinmemektedir.

Dünya AIDS günü, her yıl 1 Aralık tarihi olarak belirlenmiştir. Bu günün belirlenmesindeki amaç, HIVmikrobunun yayılmasını önlemek ve AIDS hastalığına karşı, insanların bilincini yükseltmektir. Bu günü belirlenmesinin başka bir amacı ise, bu hastalıktan ölen insanları anmak ve onları onurlandırmaktır. Dünya AIDS Günü’nde, hükümetler ve yetkili kişiler tarafında konuşmalar yapılır ve bu hastalık hakkında detaylı bilgi verilir.

Dünya AIDS Günü’nü, 1995 yılında resmi olarak ilk tanıyan ülke ABD olmuştur. Buna bağlı olarak diğer ülkerler de 1 Aralık gününü tanımış ve kabul etmişlerdir. AIDS hastalığı nedeniyle, 1981 yılıdan 2007 yılına kadar olan dönemde, dünya genelinde, 25 milyon insan hayatını kaybetmiştir. 2007 yılında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre ise, dünya genelinde 33 milyon kişi HIV virüsü ile yaşamaktadır. Bu rakamların sonucunda varılan sonuç ise HIV virüsünün, dünyanın en yıkıcı ve yaygın hastalıklarından biri olduğudur.

AIDS hastalığı; korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, gebelik ve doğum sırasında, anneden bebeğe geçme, damar içi madde kullanımı ve kan alma gibi nedenlerle bulaşabilmektedir. Sayılan tüm bu nedenler sonucunda AIDS hastalığı, genel olarak yetişkinlerle birlikte tüm yaş gruplarında görülmektedir.

Bu hastalığın tam olarak tedavisi yoktur ancak geliştirilen tedavi önlemleri ile bu hastalıktan ölen kişilerin sayısı azaltılmakta ve kişilerin yaşamlarına devam edebilmeleri sağlanmaktadır. İlaç tedavisi ile aynı zamanda hastalığın bulaşıcılığı azaltılmakta ve gebelik sırasında uygulanan tedavi önlemi sayesinde, anneden bebeğe hastalık geçmesi engellenemektedir.

38685

 

Bu hastalık, virüsü taşıyan kişilerle aynı ortamı paylaşmak,öpüşmek, tokalaşmak, aynı kaşıkla yemek yemek, aynı ortamı solumak gibi nedenlerle bulaşmaz. Yaygın olarak cinsel yolla bulaşmaktadır ve bu hastalığın korunma yöntemleri, tedaviden çok daha ucuza mal olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında korunmak ve sağlıklı bir ilişki için kondom kullanmak, en doğru yöntemlerden biridir.

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde, insanların tüm bu konularla ilgili bilinçlenmesi ve insanların bu hastalığa yakalanmamak için koruması amaçlanmaktadır. Bu nedenle bu gün, dünya tarihideki en önemli günlerden biridir. Ülkemizde bu hastalığın yayılmasını önlemek için, toplumu koruma ve önleme çalışmalarına öncelik verilmesi, AIDS hastası olan kişilerin toplumdan soyutlanması ve damgalanmasının önlenmesi, şüpheli olan kişilerin, hastalığı bulaştırma ve korunma yolları hakkında bilgilendirilmesi, HIV virüsü ile yaşayan kişilerin tedaviye kolay ve kesintisiz bir şekilde ulaşmasının sağlanması, bakım ve sosyal destek gibi olanaklarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin arttırılması gibi çalışmalar yürütülmektedir.

1 Aralık günü de dahil olmak üzere bütün günlerde, insaların bilinçlenmesi ve AIDS testi yaptırması için çağrılarda bulunulmaktadır. Görüldüğü gibi bu hastalık yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle “bende olmaz” diye düşünmeden önce, riskiniz olmasa bile, sağlık taramasından geçmeniz tavsiye edilmektedir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply